جستجو   :  

گزارش دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران از اولین پیش نشست سومین همایش بین المللی قرآن و کتاب مقدس

بسمه تعالی

https://fws.ut.ac.ir/2022/12/11/14097/

⚜️An International Conference (online) on:
“Intratextuality in the Bible and the Qur’an” (DFDS 3rd &1st pre meeting)

 Organized by:
 ? Discussion Forum on Divine Scriptures(DFDS)

?World Religions World Church Program (Notre Dame University)

? Center for International Religious Studies (Faculty of world studies, University of Tehran)


Presenting by:

?Gabriel said Reynolds, University of Notre dame

? Mohammad Kazem Shakir, AT University

? Mohammad Hasan Ahmadi,University of Tehran

 

◇Monday Dec. 5 , 2022 - 8:30 New York time


گزارش اولین پیش نشست همایش بین المللی قرآن و کتاب مقدس

اولین پیش نشست از سومین همایش بین المللی قرآن و کتاب مقدس با مشارکت DFDS انجمن مطالعات متون مقدس(Discussion Forum on Divine Scriptures)، مرکز بین المللی مطالعات دینی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و دانشگاه نوتردام آمریکا روز دوشنبه ۱۴ آذر و با حضور استاد محمد کاظم شاکر از دانشگاه علامه طباطبایی، پرفسور گبریل رینالد، استاد دانشگاه نوتردام آمریکا و دکتر محمد حسن احمدی، دبیر نشست و دانشیار دانشگاه تهران و میهمانان از داخل و خارج ایران به صورت مجازی برگزار شد.
دکتر شاکر با اشاره به هم جواری سه گانه تورات، انجیل و قرآن در قرآن کریم، ماهیت کتاب آسمانی گونه بودن انجیل را متفاوت با تلقی مسیحیان از انجیل برشمرد. وی گفت: واقعیت آن است که مسیحیان انجیل را از جنس کتاب آسمانی نمی دانند؛ بلکه آن را مژده نجات و حیات جاودانی می دانند که از طریق تجسد خدا در عیسی حاصل شده است. بنابراین از نظر مسیحیان، آنچه به اناجیل چهارگانه معروف است؛ مصادیقی برای انجیل حضرت عیسی علیه السلام نیست بلکه صرفا نامی است که بعدها به نوشته هایی که زندگی حضرت عیسی علیه السلام را گزارش کرده، اطلاق شده است. دکتر شاکر با برشمردن چهار طبقه معنایی از Gospel ، (متن دینی، به معنای لغوی بشارت، وحی قرآنی و معنای مجمل) بر لزوم یافتن راه حلی برای ایجاد هماهنگی بین تصویر مسیحی و قرآنی از انجیل تاکید کرد.  
پرفسور رینالدز، دیگر سخنران این نشست به ارائه خود با موضوع مفهوم انجیل در قرآن کریم پرداخت.
رینالد با اشاره به آیات قرآن کریم، گفت: از منظر قرآن، انجیل کتابی است که از آسمان نازل شده است. وی افزود: کلمه عربی injīl، به گفته بسیاری از محققان، از کلمه یونانی euangelion (احتمالاً از طریق wangel اتیوپیایی) به معنای "انجیل" آمده است. بر این اساس، باید پرسید که چه تناسبی بین ایده مسیحی «انجیل» و به‌ویژه کتاب‌های چهارگانه معروف به انجیل در کتاب مقدس، و ایده قرآنی انجیل وجود دارد. شواهد عهد جدید نشان می دهد که «انجیل» توسط اولین پیروان عیسی نه برای اشاره به یک کتاب، بلکه به پیام مسیحی برای نجات استفاده شده است. او با برشمردن نمونه هایی از این کاربرد انجیل در کتب عهد جدید، اشاره کرد که نویسندگان مسیحی متأخر  از تعلیم عیسی به طور کلی به عنوان «انجیل» (به صورت مفرد) صحبت می کنند.  این ممکن است بر استفاده قرآنی از انجیل تأثیر گذاشته باشد. با این حال تعلیم عیسی در عهد جدید تا حد زیادی در قرآن غایب است. در واقع تقریباً هیچ یک از سخنان، مثل ها یا مواعظ او در قرآن یافت نمی شود. در حالی که قرآن برخی از عبارات مسیحی را به کار می برد. علاوه بر این، قرآن رویکردی جدلی به تعالیم مسیحی دارد.
در ادامه جلسه با پرسش و پاسخ ادامه پیدا کرد.
گفتنی است اولین همایش بین المللی قرآن و کتاب مقدس سال ۲۰۱۷ با عنوان Scriptual Hermeneutics and Exegesis و با مشارکت دانشگاه پادربورن در کشور آلمان انجام شده بود. قرار است سومین همایش بین المللی قرآن و کتاب مقدس با موضوع: Intratextuality in the Qur'an and the Bible در بهار ۲۰۲۳ با مشارکت دانشگاه تهران و دانشگاه نوتردام آمریکا برگزار شود.

https://iqna.ir/fa/news/4104334

https://www.shii-news.imes.ed.ac.uk/shii-news-discussion-forum-on-divine-scriptures-5-12-22-8-30-est/

https://iqna.ir/fa/news/4104844

https://iqna.ir/fa/news/4104834

تاریخ درج  :  1401/9/22  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی